"Cvičit se, cvičit se cvičit se.." Vítejte na blogu o cvičení, výživě a doplňcích stravy.

Negativa plynoucí z konzumace doplňků stravy

25. července 2012 v 11:18 | Tomáš Kurečka |  Články
Užívání doplňků stravy je spojeno s určitými negativy, které si v bodech přiblížíme v tomto článku.

1. Nadměrné dávky živin

Pro některé jednotlivce může být nadměrná konzumace doplňků stravy spíše rizikem, než přínosem. Při nadužívání vitamínů může dojít ke zdravotním komplikacím zahrnujícím toxicitu jater, neurologické problémy a poruchy plodu. Aby se takovým situacím zabránilo, byly stanoveny hodnoty UL, které stanovují nejvyšší přístupné hodnoty pro dané živiny. Zaručují, že i při dlouhodobé konzumaci jsou bezpečné téměř pro všechny jedince.

Zinek

Toxický efekt zinku byl zaznamenán u pacientů s akné, kteří si sami ordinovali dávky zinku po dobu až dvou let. Důsledkem nadměrného příjmu zinku je tvorba proteinu, který má být z organismu vyloučen. Navíc zinek má za následek vyplavování mědi. V důsledku nedostatku mědi v organismu pak vzniká anemie, jelikož měď je důležitá pro transport a využití železa.


2. Interakce nutrient - nutriet

Účinek mikronutrientů ve formě doplňků stravy se může lišit od běžně se ve stravě vyskytujících mikroživin. To může být dáno jejich odlišnou formou, dávkou, kombinací s ostatními mikronutrienty, interakcí se stravou a dalšími jinými faktory.
Jednotlivé nutriety jsou nejlépe vstřebávány ze stravy, ve které jsou rozptýleny mezi látky, které jejich absorpci podporují. Například již výše zmíněný zinek, brání absorpci mědi.

3. Interakce s léčivy

Je známo, že některé složky doplňků stravy mohou reagovat s léčivy. Jedním z problémů interakce s léčivy jsou změny účinnosti léků. Účinek léků je snížen nebo naopak zesílen nebo je provázen vedlejšími účinky. Například interakcí vitaminu E a aspirinu dochází k potenciaci antritrombotického efektu a kombinací vitaminu E a warfarinu hrozí zvýšené riziko krvácení.

4. Kombinace substancí

Je známo, že při užívání více látek zároveň, nemůžeme odhadnout, jak se tyto látky budou v organismu chovat. Toto je problémem jak multisložkových doplňků stravy, tak užívání více různých doplňků stravy zároveň či v kombinaci s léčivy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama