"Cvičit se, cvičit se cvičit se.." Vítejte na blogu o cvičení, výživě a doplňcích stravy.

Srpen 2012

Hot jóga

28. srpna 2012 v 15:11 | Jakub Bělica |  Články

Spalte více kalorií!


Snažíte se zhubnout a nevíte si rady? Berete všelijaké prášky na hubnutí a očekávaný efekt se nedostavuje? Vyzkoušejte tzv. Hot jógu, což je speciální druh jógy. Tyto cviky se vykonávají v horké místnosti, kde se teplota udržuje v rozmezí od 38°C-42°C.

Hot jóga

Hodiny Hot jógy se kvůli náročnosti a vysoké teplotě doporučují spíše zkušenějším lidem. Dětem se tento druh cviku nedoporučuje, protože teplota a náročnost cviků není pro děti vhodná. A jaké příznivé účinky můžete od této "terapie" očekávat? Zlepšíte si tak nejenom svůj imunitní systém, ale hot jóga vám dopomáhá k větší kapacitě plic a k lepší činnosti srdce. Kromě získání lepší stability těla je i tato náročnější forma cvičení vhodnou prevencí proti virovým onemocněním. Díky vysoké teplotě a pohybu, který při józe vykonáváte, spálíte vysoké množství kalorií, což má za následek hubnutí, kterého jste chtěli dosáhnout. Nezapomeňte si sebou na hodiny vzít dostatek pitné vody, dva ručníky a podložku na cvičení. Hot jóga je určitě prospěšná zdraví a máte tak možnost zjistit, kde že je to vaše pomyslné maximum.

Doplňky stravy v těhotenství

2. srpna 2012 v 15:47 | Tomáš Kurečka |  Články
DOPLŇKY STRAVY V TĚHOTENSTVÍ

Užívání doplňků stravy je v současné době trend, který se v ČR od roku 1999 neuvěřitelně rozšířil. V dnešní době konzumuje doplňky stravy více než 40% těhotných žen.

Rozdělení Doplňků stravy

Tyto doplňky stravy se vyskytují ve více formách. Nejjednodušší formou jsou doplňky, které obsahují pouze jednu účinnou látku a jsou to tzv. monokomponentní suplementa. V této podobě jsou běžně k dostání téměř všechny vitamíny i minerály. Konzumace těchto suplementů je cílená.

Další možnosti jsou kombinované doplňky stravy což znamená, že v přípravku je kombinace dvou složek, které si navzájem napomáhají. Pomoc mezi sebou je důležitá, protože jedna složka bez druhé by nezajistila dostatečnou absorpci či transport.

Poslední možností jsou polykomponenty, obsahující celé spektrum vitaminů.

Vliv užívání doplňků stravy na těhotenství a plod

Vyskytují se názory, že užívání doplňků stravy u těhotných žen mají vliv na hmotnost novorozence. Nebylo to ale prokázáno. Ba naopak, ve Velké Británii proběhla studie, která hodnotila vztah mezi užíváním doplňků stravy a porodní hmotností novorozence. Bylo zjištěno, že konzumace suplementu v období těhotenství nemá vliv na porodní hmotnost dítěte. Studie, zkoumající účinky suplementace, se zaměřila na ženy s rizikem nedostatečné stravy. Ženám byly podávány suplementa s obsahem vitaminů a minerálů. Ukázalo se, že u těhotných žen, které konzumovali tyto doplňky, se výrazně snížily výskyty předčasných porodů a porodů s nízkou porodní hmotností.

Doplňky stravy pro těhotné na našem trhu

Doplňky stravy pro těhotné ženy jsou k dostání v lékárnách a v obchodech tomu určených. Na výběr mají zhruba ze dvou desítek výrobků. Ženy, které neví, jaké doplňky užívat, by se měli porádit o dávkováni a druhu se svým lékařem.