"Cvičit se, cvičit se cvičit se.." Vítejte na blogu o cvičení, výživě a doplňcích stravy.

Doplňky stravy v těhotenství

2. srpna 2012 v 15:47 | Tomáš Kurečka |  Články
DOPLŇKY STRAVY V TĚHOTENSTVÍ

Užívání doplňků stravy je v současné době trend, který se v ČR od roku 1999 neuvěřitelně rozšířil. V dnešní době konzumuje doplňky stravy více než 40% těhotných žen.

Rozdělení Doplňků stravy

Tyto doplňky stravy se vyskytují ve více formách. Nejjednodušší formou jsou doplňky, které obsahují pouze jednu účinnou látku a jsou to tzv. monokomponentní suplementa. V této podobě jsou běžně k dostání téměř všechny vitamíny i minerály. Konzumace těchto suplementů je cílená.

Další možnosti jsou kombinované doplňky stravy což znamená, že v přípravku je kombinace dvou složek, které si navzájem napomáhají. Pomoc mezi sebou je důležitá, protože jedna složka bez druhé by nezajistila dostatečnou absorpci či transport.

Poslední možností jsou polykomponenty, obsahující celé spektrum vitaminů.

Vliv užívání doplňků stravy na těhotenství a plod

Vyskytují se názory, že užívání doplňků stravy u těhotných žen mají vliv na hmotnost novorozence. Nebylo to ale prokázáno. Ba naopak, ve Velké Británii proběhla studie, která hodnotila vztah mezi užíváním doplňků stravy a porodní hmotností novorozence. Bylo zjištěno, že konzumace suplementu v období těhotenství nemá vliv na porodní hmotnost dítěte. Studie, zkoumající účinky suplementace, se zaměřila na ženy s rizikem nedostatečné stravy. Ženám byly podávány suplementa s obsahem vitaminů a minerálů. Ukázalo se, že u těhotných žen, které konzumovali tyto doplňky, se výrazně snížily výskyty předčasných porodů a porodů s nízkou porodní hmotností.

Doplňky stravy pro těhotné na našem trhu

Doplňky stravy pro těhotné ženy jsou k dostání v lékárnách a v obchodech tomu určených. Na výběr mají zhruba ze dvou desítek výrobků. Ženy, které neví, jaké doplňky užívat, by se měli porádit o dávkováni a druhu se svým lékařem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Znáte rozdíl mezi doplňkem stravy a léčivem?


Komentáře

1 Vlaďka | 23. listopadu 2015 v 17:27 | Reagovat

Dobrý den, já bych chtěl přidat svůj názor k zobání doplňků stravy v těhotenství. Vzhledem k tomu, že v období kdy jsem byla poprvé těhotná se v méblízkosti kamarádek a rodiny vyskytovalo asi dalších 7 tehulek, jsem si pak udlala svůj soukromý průzkum a musím říst že s tvrzením že neovlivňují porodní hmotnost nesouhlasím!!! 5 z 8 nás těhotných bralo mamavit a podobné vitamíny pro těhotné, já ne já brla na začátku kyselinu listovou a Biorpn, který beru furt kvůli imunitě a zažívání, ten ale můzou těhotné... No ka6dopádně všech 5 co bralo vitmíny mělo děti přes 4 kila a 2 dokonce přes 4,5kg a my tři pěkně kolem 3 kil... Je to zvláštní náhoda??? :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama