"Cvičit se, cvičit se cvičit se.." Vítejte na blogu o cvičení, výživě a doplňcích stravy.

Selen - funkce na lidský organismus

29. listopadu 2012 v 14:50 | Ekom Promotion s.r.o. |  Články
Antioxidační

Antioxidační účinek selenu hraje důležitou roli ve zmírňování účinků xenobiotik. Mnoho toxických a karcinogenních látek se vyskytuje v přírodě a mohou způsobit zvýšenou tvorbu kyslíkových radikálů, nebo se jejich působením přeměnit na vlastní toxické metabolity (např. aflatoxiny). Vitamín E a selen působí synergicky. Selen je nutný pro normální činnost slinivky, která je nezbytná pro trávení a vstřebávání vitamínů. Vitamín E zase snižuje potřebu selenu tím, že brání ztrátám selenu z organismu, nebo jej udržuje v aktivní formě.

Inhibice karcinogeneze

Ochranný mechanismus selenu je intenzivně zkoumán na živočišných i lidských modelech. Dvě třetiny studií prováděných na zvířatech vykazují snížení výskytu nádorů při suplementaci selenem. Selen vykazuje multifaktoriální činnost, která vede k prevenci rozvoje nádoru. Mechanismus antikarcinogenní aktivity závisí na dávce, chemické formě selenu a jeho metabolismu. Fyziologické dávky (40-100 µg.den-1) selenu působí preventivně proti vzniku nádoru, pokud ještě nedošlo k maligní transformaci. Maximalizují aktivitu antioxidačních selenoproteinů a zvyšují tak antioxidační stav organismu. Schopnost selenu působit protinádorově je dána jeho chemickou formou a od ní se odvíjejícím metabolismem.

Imunitní systém

Selen je esenciální pro činnost mnoha složek imunitního systému lidí a má stimulační účinek na imunitní systém. Při selenovém deficitu bývá poškozena imunita buněčná i humorální. Při denním příjmu 200 µg selenu vykazují lymfocyty zvýšenou reakci na antigenní stimulaci a zvyšuje se jejich schopnost vyzrát do cytotoxických lymfocytů, které zničí nádorovou buňku.


Vliv na spermatogenezi

Nedostatek selenu je spojován s mužskou infertilitou, kdy klesá množství spermií, které jsou navíc defektní. Varlata obsahují vysoké koncentrace selenu, který je důležitý pro jejich funkci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama